یکشنبه 30 خرداد 1400   15:18:42
1397/1/22 چهارشنبه

1399/11/26 یکشنبه
نصب دکل توسط اپراتورها نیازمند مجوز از شهرداری‌ است
دیوان عدالت اداری اعلام کرد شهرداری‌ها می‌توانند اپراتورها را ملزم به دریافت مجوز برای نصب دکل کنند.

 

گسترش روزافزون صنعت ارتباطات و تجهیزات انتقال امواج مخابراتی و ضرورت و الزامات دنیای کنونی، منجر به افزایش مشترکین این نوع ارتباطات و بالطبع منجر به افزایش تعداد دکل‌های مخابراتی در سطح شهرها و روستاهای سراسر کشور شده است به‌طوری‌که با توجه به آخرین بررسی‌های صورت گرفته، در حال حاضر بیش از ۴۰۰  دکل مخابراتی متعلق به اپراتورها و شرکت‌های مخابراتی در سطح شهر کرج، موجود است که این موضوع اهمیت و ضرورت ساماندهی، هماهنگی و نظارت بر هرگونه فعالیت مربوط به نصب دکل‌ها و آنتن‌های مخابراتی که توسعه و گسترش بدون ضابطه آن، مشکلات و معضلات گوناگونی را در سطح شهر پدید آورده، دوچندان کرده است.

محمود دهقان، رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرج با اشاره به موضوع فوق به‌طور خلاصه، مشکلات توسعه بدون ضابطه و برنامه سایت‌های مخابراتی را تشریح کرد و گفت: ازجمله این مشکلات می‌توان به عدم رعایت نظامات و ضوابط اجرایی مربوطه در سطح شهر (معابر و محل‌های عمومی، زمین‌های متعلق به شهرداری و ...) اشاره کرد.

وی بابیان اینکه شاهد این معضلات در منازل مسکونی نیز هستیم، گفت: عدم رعایت فاصله ایمنی از آنتن مطابق استانداردهای مخابراتی مصوب کشور، استقرار تجهیزات سایت در مکان‌های غیر پوششی و مستتر، افزودن عناصر و اِلمان های اضافی به سازه دکل، پنهان نکردن کابل‌ها و سیم‌های مربوط از نماهای عمومی، وجود حصارهای نامتعارف از قبیل سیم‌های خاردار و نرده‌های نامنظم در اطراف سایت و عدم نظارت بر دریافت تأییدیه‌های لازم از مراجع ذیصلاح  در خصوص مشخصات فنی سازه نظیر ارزیابی توان تحمل سازه و ایستایی بر اساس سرعت باد حداقل ۱۲۰ کیلومتر و ... ازجمله این مشکلات به شمار می‌رود.

عدم رعایت حداکثر ارتفاع دکل‌های پشت‌بامی، نازیبایی و برهم زدن سیما و منظر شهری به‌واسطه، عدم ارزیابی صحیح از مشخصات منطقه مربوط (ارزیابی از مشخصات چشم‌انداز)، عدم ارائه طرح زیباسازی به‌صورت کلی و سه‌بعدی، عدم انتخاب مواد مرغوب، پایدار و زیبا در ساخت دکل‌ها، اغتشاش در خط آسمان محدوده، جانمایی دکل‌ها و آنتن‌ها در حریم  بناهای تاریخی با هویت و باارزش در سطح شهر و جانمایی دکل‌ها و آنتن‌ها در مقابل احجام، نمادها، المان‌ها، نقاشی‌های دیواری، آب‌نماها، تابلوهای تبلیغاتی و فضاها و مکان‌های نورپردازی شده در سطح شهر نیز از مشکلات توسعه و گسترش بدون ضابطه در منازل مسکونی است که دهقان به آن اشاره کرد.

وی ادامه داد: جانمایی دکل‌ها و آنتن‌ها در داخل و یا نزدیکی میدان‌ها و فلکه‌ها، عدم رعایت تناسب اندازه و ارتفاع دکل‌ها با ساختمان‌های محیطی مبتنی بر توپوگرافی و مورفوگرافی کلی ارتفاعات منطقه و عدم زیباسازی ظاهر دکل و آنتن به‌نحوی‌که مجموعه سایت با بافت محیط همگون شود نیز ازجمله مواردی است که در این خصوص باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرج همچنین از به مخاطره انداختن ایمنی و سلامت شهروندان و بهداشت محیط و عدم رعایت حقوق شهروندان به‌عنوان دیگر معضل توسعه بدون ضابطه یادکرد و افزود: این مشکلات به دلیل نبود کنترل و نظارت یکپارچه قوانین مربوطه در این زمینه ایجاد می‌شود و ازجمله آن می‌توان به عدم استفاده از تجهیزات با اندازه‌های کوچک و با حداقل مضرات، عدم رعایت حداقل فاصله ۸۰ متر تا محل بازی کودکان، مهدکودک‌ها و خانه‌های مستقر در حاشیه پارک‌ها، احداث بی‌مورد دکل‌های مخابراتی (به دلیل نبود آیین‌نامه در خصوص تشویق و یا الزام به بهره‌برداری مشترک از سایت‌های مخابراتی (Sitesharing) و همچنین طرح جانمایی، نصب دکل در اماکن خصوصی و بدون رعایت فاصله مجاز و عدم نظارت یکپارچه و مدیریت متمرکز بر امور اجرایی فرایند صدور مجوز بهره‌برداری و احداث دکل‌های مخابراتی اشاره کرد.

دهقان با اشاره به موارد یادشده و به استناد ماده ۱۰۳ قانون شهرداری‌ها مصوب ۱۳۳۴ که تصریح کرده کلیه وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و خصوصی موظف‌اند قبل از هرگونه اقدامی نسبت به کارهای عمرانی واقع در مناطق مندرج در ماده ۹۷ و ۹۸ از قبیل احداث شبکه تلفن و برق و آب و سایر تأسیسات و همچنین اتصال راه‌های عمومی و فرعی نقشه جامع شهرسازی را رعایت کنند، افزود: این قبیل اقدام باید با موافقت کتبی شهرداری انجام گیرد.


وی اضافه کرد: همچنین به استناد ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها مصوب  ۱۳۳۴، مالکین اراضی و املاک واقـع در محدوده شـهر یـا حـریم آن بایـد قبـل از هـر اقـدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه اخذ کنند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرج تصریح کرد: شهرداری می‌تواند از عملیات سـاختمانی ساختمان‌های بـدون پروانـه یـا مخـالف مفـاد پروانـه به‌وسیله مأمورین خود اعم از آنکه ساختمان در زمین محصور یا غیر محصور واقع باشد جلوگیری کند.

دهقان گفت: شهرداری کرج نسبت به‌ تصویب آیین‌ نامه ساماندهی سایت‌های مخابراتی و ارتباطی اقدام کرد تا به‌موجب آن شرکت‌های ارتباطی را ملزم به اخذ مجوز برای نصب دکل و آنتن کند.

وی افزود: دیوان عدالت اداری نیز به استناد مفاد مذکور اعلام کرد که شهرداری‌ها می‌توانند اپراتورها را ملزم به دریافت مجوز برای نصب دکل کنند. بنابراین سازمان فاوا به نیابت از شهرداری کرج به‌عنوان تنها مرجع صادرکننده مجوز احداث و بهره‌برداری از سایت‌های مخابراتی شناخته می‌شود. 

كلمات كليدي : سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات , مجوز نصب دکل , دیوان عدالت اداری

نسخه قابل چاپ
بيشتر
 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 43675415
  تعداد بازدید این صفحه: 531068
  در امروز: 20919

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تعداد بازديد اين صفحه: 531068
تعداد بازديد کنندگان سايت: 43675415 تعداد بازديد زيرپورتال: 697636 اين زيرپورتال امروز: 348 سایت در امروز: 20919 اين صفحه امروز: 247
1395/5/30 شنبه
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد .