یکشنبه 30 خرداد 1400   14:31:26
1397/1/22 چهارشنبه

 پروژه های اداره آمار و اطلاعات 
  
نظام یکپارچه آمار و اطلاعات(فرابر)
نرم افزار فرابر با هدف تسهیل و تسریع گردش آمار و اطلاعات در شهرداری کرج در سال 1387 در مدیریت آمار و فناوری اطلاعات استقرار یافت. به منظور فراگیری استفاده از سیستم، دوره های آموزشی با حضور رابطین مرکزی آمار برگزار گردید. طی این دوره، طرح پایلوت استقرار سامانه فرابر در حوزه معاونت خدمات شهری نیز با موفقیت به پایان رسید. با آماده شدن بستر ارتباطی و سخت افزاری ، با تلاش های اداره آمار، سیستم فرابر در مناطق دوزاده گانه و معاونت های ستاد مرکز توسعه یافت. به این ترتیب زمینه استفاده از سیستم یکپارچه جمع آوری آمار و اطلاعات در شهرداری کرج فراهم شده است. در حال حاضر این نرم افزار به صورت گسترده در کلیه حوزه ها در حال بهره برداری می باشد. همچنین نسخه آنلاین و تحت اینترنت فرابر در فاز توسعه نرم افزار فرابر ایجاد شده و مدیران ارشد در مجموعه شهرداری کرج و حوزه هایی که آمار و اطلاعات خود را در این نرم افزار به ثبت می رسانند قادرخواهند بود از طریق آدرس amar.karaj.ir به این سرویس نرم افزاری دسترسی پیدا کنند.

سالنامه آماری شهرداری کرج
آنچه با عنوان " سالنامه آمـاری شهرداری کرج " به صورت چاپی و الکترونیکی در دسترس شهروندان محترم شهر کرج و سایر علاقه مندان است، یکـی از معتبرترین منابع و مأخذ آماری است که انتشار آن از سال 1391 در مجموعه شهرداری کرج و با همت سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات آغاز شده است. این سالنامه آماری هرسال با الگوی واحد تهیه و منتشر می شـود. سالنامه آماری با ارائه تصویری از آمار و اطلاعات اساسی در بخـش هـای مختلـف توانسته است بسیاری از نیازهای آماری مدیران، برنامـه ریـزان و پژوهشـگران را تـامین نمایـد. این مجموعه در بخش های مختلفی گردآوری شده که حوزه های فعالیت شهرداری کرج به تفکیک معاونت ها، اطلاعات جمعیتی شهر کرج، مصوبات شورای اسلامی شهر، فعالیت های مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل را در بر می گیرد.
 
بولتن آماری
با عنایت به برگزاری سالانه گردهمایی معاونین و مدیران برنامه ریزی و توسعه کلانشهرهای کشور به صورت منظم و چرخشی در کلانشهرهای کشور، کمیته های مختلفی با اهداف مختلف تشکیل شده که تهیه بولتن آماری یکی از وظایف اصلی کمیته آمار و تحلیل اطلاعات است. با همین هدف، کلیه کلانشهرها موظف به ارایه اطلاعات آماری خود در قالب فرم های آماده هستند که خروجی ارایه این اطلاعات ایجاد آمارهای مقایسه ای بین کلانشهرهاست. بدین ترتیب کلانشهرهای کرج، مشهد، شیراز، اصفهان، رشت، تبریز، قم، اراک، ارومیه، کرمان، همدان،کرمانشاه،زاهدان، اهواز و تهران هر ساله اطلاعات آماری خود را در جهت پاسخگویی به نیازهای آماری درون و برون سازمانی بر اساس اطلاعات درخواستی به دبیرخانه همایش ارسال می کنند تا به صورت کتاب منتشر شود.

پروژه داده کاوی
داده کاوی عبارت از استخراج اطلاعات و دانش و کشف الگوهای پنهان از پایگاه داده‌های بسیار بزرگ است و از آنجا که حجم بالایی از داده ها در سیستم های عملیاتی مختلف مورد استفاده در بدنه شهرداری کرج گردآوری و تجمیع شده، تحلیل این داده ها و استخراج الگوریتم های موجود در آنها اهمیت ویژه ای دارد.
تحلیل ها، الگوها و نتایج حاصل از نرم افزار داده کاوی به صورت بسیار تخصصی ارایه می شود و لازم است درگاهی برای نمایش ساده و قابل فهم از این نتایج وجود داشته باشد تا مدیران ارشد به راحتی بتوانند در تصمیم گیری های خود از آن بهره بگیرند. لذا با این هدف همزمان با انعقاد قرارداد پروژه داده کاوی، نرم افزار داشبورد تابلو با دریافت گواهینامه جهت ارتباط با این نرم افزار تهیه خواهد شد تا قابلیت نمایش خروجی های حاصل از نرم افزار داده کاوی را داسته باشد.طی تصمیم گیری های انجام شده، سامانه 137 نخستین پایگاه داده ای خواهد بود که به سیستم داده کاوی متصل می شود و داده های موجود در آن تحلیل و الگوریتم درخواست های شهروندان ارایه خواهد شد.

پروژه داشبوردهای مدیریتی

بدون شک یکی از برجسته ترین خدمات سازمان در سالی که گذشت(1395)، ایجاد داشبورد مدیریت مالی شهرداری کرج با استفاده از سامانه جامع فرابر بوده است. این سامانه با اتصال به سیستم جامع مالی شهرداری کرج، اطلاعات مربوط به بودجه، هزینه، درآمد و کلیه محاسبات مالی را بدون ایجاد اختلال در سیستم مالی، به طور همزمان با اجرای عملیات مالی، واکشی می کند. این اطلاعات به شکل نمودار، گیج(Gaje )، جدول و چارت به نمایش در می آید. به این ترتیب اقلام و شاخصهای کلیدی مالی در انبار داده سامانه آماری فرابر با داشبورد مدیریتی در دسترس کلیه مدیران ارشد، مدیران مناطق و شهردار قرار دارد.  با توجه به اهمیت حوزه مدیریت مالی ، در گام نخست، سازمان فاوا اقدام به راه اندازی داشبورد مدیریت مالی نموده است، اما این قابلیت برای کلیه حوزه های زیرمجموعه شهرداری کرج قابل ایجاد است. به این ترتیب که نرم افزار فرابر که داشبورد مدیریتی بر روی آن پیاده سازی شده، با اتصال به نرم افزارهای دیگر مانند نرم افزار جامع اتوماسیون شهرسازی، حقوقی و سایر نرم افزارها قادر به ساخت گزارشات مدیریتی و واکشی اطلاعات است.

 

 
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 101347
تعداد بازديد کنندگان سايت: 43673484 تعداد بازديد زيرپورتال: 697594 اين زيرپورتال امروز: 306 سایت در امروز: 18988 اين صفحه امروز: 36
1395/5/30 شنبه
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد .