یکشنبه 30 خرداد 1400   14:55:20
1397/1/22 چهارشنبه

 پروژه های اداره شبکه  و پشتیبانی فنی 

پروژه اتصال مجموعه شهرداری کرج به شبکه فیبر نوری
 
به منظور تامین امنیت در واحدهای تابعه شهرداری، اجرای پروژه های امنیت اطلاعات را در دستور کار خود قرار داده است. در همین راستا، به منظور ارتقاء و بهینه سازی کیفیت و امنیت شبکه در شهرداری کرج، پروژه ایجاد شبکه فیبرنوری با همت سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات اجرایی شد. در حال حاضر (سال 95) طول این شبکه در شهر کرج به 75 کیلومتر می رسد و 12 منطقه شهرداری کرج تحت پوشش این شبکه قرار دارند. علاوه براین، ستاد مرکز شهرداری کرج، شورای اسلامی شهر، بخشی از سازمان های تابعه(سازمان تاکسیرانی، اتوبوسرانی، خدمات موتوری، قطار شهری، آرامستانها، زیباسازی) از طریق شبکه فیبر نوری با یکدیگر در ارتباط هستند.
شبکه فیبرنوری زیرساخت ارایه خدمتی بزرگ را به خانواده بزرگ شهرداری کرج فراهم کرده است. این خدمت، امکان کنترل و نظارت بر ترافیک در سطح شهر از طریق نصب دوربین های نظارتی و ترافیکی است که در سال 94 تعداد آن به 24 عدد رسید. در حال حاضر 25 دستگاه دوربین دیگر نصب و راه اندازی شده و یا در مرحله اجرا هستند که تعداد کل دوربین های سطح شهر را به عدد 50 دستگاه می رساند. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، در آینده نزدیک(سال 96)، 70 کیلومتر دیگر به شبکه فیبرنوری شهر کرج افزوده خواهد شد و زمینه افزایش چشمگیر سرعت در خدمت رسانی و ارتقاء کیفیت ارتباطات شبکه ای را به دنبال خواهد داشت. این پروژه در دو فاز طراحی شده است. در فاز نخست، تعدادی از مناطق شمالی شهر کرج ، ستاد مرکز شهرداری کرج، شورای اسلامی شهر کرج، سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات به شبکه فیبرنوری متصل شد. با اجرای شبکه فیبرنوری امکان ایجاد ارتباط پرسرعت شبکه ای بین مناطق و ستاد مرکز و سازمان ها ایجاد می شود. علاوه براین، ارایه سرویس های الکترونیکی به ویژه ویدئو کنفرانس بین مناطق به کمک شبکه فیبرنوری امکان پذیر خواهد بود. کاهش قطعی شبکه و افزایش سرعت برای شبکه اتوماسیون از دیگر مزایای راه اندازی شبکه فیبر نوری است. از آنجا که برش آسفالت در این پروژه توسط دستگاه ترنچر انجام می پذیرد، لذا قابلیت جمع آوری نخاله های حاصله از برش آسفالت و بارگیری در ماشین حمل نخاله وجود دارد و با اجرای این پروژه هیچگونه نخاله ای در سطح شهر باقی نخواهد ماند. همچنین علاوه بر این از آنجا که عمق برش آسفالت کم می باشد هیچگونه تداخلی با دیگر انشعابات از جمله آب یا گاز ایجاد نخواهد شد.
 

 پروژه تجهیز و اتصال مناطق شهرداری کرج به شبکه

تیم شبکه و پشتیبانی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، وظیفه خدمت رسانی به شهرداری های مناطق، معاونت ها، سازمان ها و سایر زیرمجموعه های شهرداری کلان شهر کرج را بر عهده دارد. به منظور  ارایه سریع و بهینه خدمات و ارتقاء زیرساخت های سخت افزاری، اقدامات متعددی توسط این تیم برنامه ریزی شده است. در فازبندی برنامه های اجرایی، توسعه و تکمیل زیرساخت های سخت افزاری از جمله اتصال تمامی مناطق شهرداری به شبکه محلی (LAN) در اولویت نخست قرار داشته است. با تلاش های شبانه روزی تیم شبکه، تمامی مناطق به شبکه متصل شده اند و توسعه شبکه در برخی مناطق ادامه دارد. در فازهای بعدی، طراحی منطقی و فیزیکی شبکه، هماهنگ سازی دسترسی به شبکه با سیاست های سازمان ها و طراحی و پیاده سازی سیستم مدیریت و مانیتورینگ شبکه در دستور کار تیم شبکه قرار خواهد گرفت. عمده فعالیت های صورت گرفته برای تجهیز و اتصال مناطق به شبکه در قالب Passive تعریف می شود.
 
بخش غیرفعال(Passive) شامل داکت کشی، راه اندازی شبکه، نصب و راه اندازی دکل ارتباطات رادیویی، نصب و راه اندازی کامپیوترها و مواردی از این دست است. هرچند فعالیت های Passive و Active برای راه اندازی شبکه بسیار در هم تنیده است و تفکیک این دو از هم کار دشواری به نظر می رسد.

 پروژه پشتیبانی فنی شبکه شهرداری کرج 

کلیه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری و پشتیبانی از سیستم های رایانه ای مجموعه معاونت خدمات شهری و سامانه 137، شورای اسلامی شهر کرج، معاونت حمل و نقل و ترافیک و کمیسیون ماده 100 توسط فاوا ارایه می شود.
خدمت رسانی به خانواده بزرگ شهرداری کرج، با وجود تنوع در نیازمندی ها، انواع مختلف ابزارها و سیستم های مورد استفاده و طیف گسترده کاربران، وظیفه ای دشوار است. در واقع فاوا به عنوان یکی از جوان ترین و کوچک ترین اعضاء خانواده بزرگ شهرداری کرج، وظیفه سرویس دهی به حجم بالایی از کاربران را بر عهده دارد. در حالی که از نظر آماری نسبت تعداد افرادی که مشغول خدمت رسانی به سرویس گیرندگان هستند،  10 درصد است. یعنی از نظر آماری، جمعیت سرویس دهندگان تنها 10 درصد سرویس گیرندگان است.
بر اساس اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، وظیفه خدمت رسانی به شهرداری کرج در کلیه حوزه های زیرمجموعه فناوری اطلاعات به عهده این سازمان است. بر همین اساس از ابتدای شکل گیری سازمان تا کنون، سرویس دهی به ستادمرکزی شهرداری کرج و مناطق دوازده گانه توسط این سازمان انجام گرفته است. البته طی تفاهم نامه هایی که طی ماه های اخیر با برخی سازمان ها منعقد شده، سازمان اتوبوسرانی، عمران، پسماند، خدمات موتوری و تاکسیرانی نیز به این فهرست اضافه شده اند. همچنین کلیه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری و پشتیبانی از سیستم های رایانه ای مجموعه معاونت خدمات شهری و سامانه 137، شورای اسلامی شهر کرج، معاونت حمل و نقل و ترافیک و کمیسیون ماده 100 توسط فاوا ارایه می شود.
این خدمات شامل پشتیبانی از UPS ها، دستگاه حضور و غیاب، شارژ، تعمیر و نگهداری پرینترها، پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری PC  و All in one  و سرویس دوره ای سیستم ها است.
در واقع سرویس دهی به این حجم بالای کاربران، یعنی نزدیک به 2 هزار کاربر و سیستم، پشتیبانی از 12 منطقه، 6 سازمان، 3 معاونت تنها با تعداد 26 نفر نیرو اجرایی می شود. تنها در ستاد مرکزی شهرداری کرج نزدیک به یک هزار دستگاه سیستم رایانه ای وجود دارد. علاوه بر این، تعداد 250 دستگاه اسکنر در کل مناطق، ستاد مرکز و دیگر سازمان ها وجود دارد که نگهداری و تعمیرات آن توسط کارشناسان متخصص سازمان صورت می گیرد.
 
 
 

تعداد بازديد اين صفحه: 101356
تعداد بازديد کنندگان سايت: 43674374 تعداد بازديد زيرپورتال: 697616 اين زيرپورتال امروز: 328 سایت در امروز: 19878 اين صفحه امروز: 45
1395/5/30 شنبه
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد .