یکشنبه 30 خرداد 1400   15:09:14
1397/1/22 چهارشنبه

 پروژه های حوزه داده های مکانی 

پروژه طراحی و تولید اطلس فرهنگی شهر کرج
نرم‌افزار اطلس فرهنگی که به سفارش حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی شهر کرج در مجموعه سازمان فاوا تهیه و تولید شد، نرم‌افزاری است که با توجه به شناخت وضع موجود در محدوده خدماتی کلانشهر کرج اقدام به تحلیل نیازهای فرهنگی، مذهبی، تفریحی، آموزشی و ورزشی این کلانشهر و مقایسه آن با وضع ایده‌آل شهری می نماید. این اطلس به طور کلی شامل اطلاعاتی از ابعاد گوناگون فرهنگ و از چندین حوزه مربوط به مباحث فرهنگی است. نمایش ارتباط انسان و محیط، گروه‌های انسانی (قومی، زبانی، شغلی، اجتماعی، اقتصادی و ...) و  اماکن فرهنگی و خدمات اجتماعی شهر از طریق این اطلس امکان پذیر شده است. این اطلاعات به شکل لایه های اطلاعاتی در نرم افزار قرار داده شده اند و تحلیل رابطه بین این اطلاعات نیز از طریق اطلس امکان پذیر است. با کمک چنین نرم افزارهایی می توان وضعیت شهر از لحاظ فرهنگی و اجتماعی را تحلیل نمود و نسبت به بهبود نقاط ضعف یا تقویت نقاط قوت اقدام کرد. به این ترتیب که سرانه های مختلف فرهنگی و اجتماعی از طریق آن قابل مشاهده است و گزارش های مدیریتی استخراج شده از آن می تواند مبنای بسیاری از تصمیم گیری ها در حوزه فرهنگی و اجتماعی باشد.
 
سامانه Web GIS شهر کرج
سامانه Web GIS شهر کرج، در سال 1389 راه اندازی شد.این سامانه شامل بیش از 142 لایه اطلاعاتی است که در 5 گروه طبقه بندی شده اند. این لایه ها شامل، لایه اسامی و طبقه بندی معابر، بانک ها، مراکز درمانی و داروخانه ها عوارض مهم شهری( از قبیل ادارات، موسسات و ... )، ساختمان های شهر (کاربری طرح تفصیلی، کد نوسازی و ...) ، پیاده روها و مناطق 12 گانه می باشند و هر کدام دارای تعداد زیادی لایه فرعی هستند. از پاییز سال 92، شهروندان و سازمان ها می توانند جهت استفاده از  سرویس Web GIS می توانند به آدرس fava.karaj.ir مراجعه کرده و به پایگاه اطلاعات جغرافیایی شهر کرج دسترسی پیدا کنند. اطلاعات موجود در لایه ها بر اساس تغییراتی که در شهر صورت می گیرد، به صورت مستمر به روز رسانی می شوند.
 

پروژه محله بندی، ناحیه بندی شهر کرج

با استفاده از نقشه های طرح جامع  آمار جمع آوری شده از مرکز آمار ایران و تطبیق این نقشه ها با خیابان ها و محلات شهر کرج، پروژه محله بندی و ناحیه بندی بر اساس مناطق 12 گانه در سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرج اجرایی شد.

این نقشه ها با توجه به قوانین تایید شده وزرات کشوردر مورد محله بندی ناحیه بندی و جداول موجود در واحد مدیریت داده های مکانی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات تهیه شد. خروجی این نقشه ها برای تمامی واحدهای شهرداری کرج از جمله معاونت خدمات شهر به منظور اجرای عملیات رفت و روب، تهیه آمار محله ها و مغازه ها و تعیین حد و مرز مناطق به طور دقیق مورد استفاده خواهد بود. 

 

تعداد بازديد اين صفحه: 101360
تعداد بازديد کنندگان سايت: 43674782 تعداد بازديد زيرپورتال: 697627 اين زيرپورتال امروز: 339 سایت در امروز: 20286 اين صفحه امروز: 49
1395/5/30 شنبه
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد .