یکشنبه 30 خرداد 1400   14:24:43
1397/1/22 چهارشنبه

 پروژه های حوزه نرم افزار 

پروژه سیستم یکپارچه اتوماسیون شهرسازی، نوسازی و اصناف

در راستای ایجاد شهرداری الکترونیکی  و ارائه خدمات به شهروندان، پروژه سیستم جامع اتوماسیون شهرسازی در شهرداری کرج راه اندازی گردید. با تحقق کامل این پروژه، امکان ارایه خدمات الکترونیکی به شهروندان در حوزه شهرسازی ایجاد خواهد شد. این خدمات شامل مشاهده اطلاعات دقیق ملک، اطلاع از ضوابط و مقررات شهرسازی، اعلام محاسبه تراکم از طریق اینترنت، پرداخت الکترونیکی عوارض نوسازی، درآمد و اصناف می باشد. لازم به ذکر است با ورود اطلاعات کلیه پرونده های مناطق به سیستم و اسکن اوراق پرونده، گردش فیزیکی پرونده ها به طور کامل حذف خواهد شد و با پیاده سازی کلیه زیرسیستم های سامانه شهرسازی از جمله زیر سیستم مهندسین ناظر، کمیسیون ماده صد، املاک و مستغلات، مانیتورینگ و... ارجاع پرونده ها بین حوزه های مختلف نیز به صورت مکانیزه انجام خواهد گردید.

پروژه ایجاد سامانه واسط پرداخت الکترونیکی
از آنجایی که شهرداری ها یکی از بزرگترین نهادهای خدمت رسان در شهرها هستند، طیف وسیعی از مخاطبان و خدمت گیرندگان با این مجموعه در ارتباطند و این مساله ضرورت ارتقاء و بهبود مستمر سیستم های خدماتی مورد استفاده را افزایش می دهد. شهرداری ها دامنه وسیعی از وظایف را برعهده دارند و شهروندان به طور روزانه برای امور مختلفی به این نهاد مراجعه می کنند. همچنین، بخش عمده ای از این خدمات مبادلات مالی را به دنبال دارد که مساله شیوه های پرداخت را در این نهاد به چالشی بزرگ بدل کرده است. سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان بازوی اجرایی شهرداری کرج در حوزه فناوری، وظیفه راه اندازی سامانه های الکترونیکی خدمت رسانی در حوزه های مختلف شهرداری را به عهده دارد. سامانه هایی مربوط به حوزه شهرسازی و معماری، حوزه مالی و اداری، حوزه خدمات شهری و 137، حوزه عمران و مدیریت پروژه های عمرانی، حوزه حمل و نقل و ترافیک و فرهنگی و اجتماعی...
در هر کدام از این حوزه ها سامانه ها و نرم افزارهای متعددی مشغول ارایه خدمت به شهروندان هستند که بسیاری از آنها نیاز به اتصال به سامانه های مالی و درآمدی را دارند. سازمان فاوا با طراحی نرم افزار واسط، ارتباط لازم میان این سامانه ها با سامانه های مالی را برقرار کرده تا شهروندان قادر باشند مبادلات مالی خود با این مجموعه ها را با سرعت و سهولت بیشتر اجرایی کنند. از طرفی اتصال سامان های مالی با بانک ها و ایجاد یک چرخه کامل در جهت ارایه خدمت از دیگر چالش هایی بوده که سازمان فاوا از آن سربلند بیرون آمده است.
سامانه مکاتبات و دبیرخانه تحت وب در جهت حذف کاغذ از مکاتبات؛ امکان مکاتبه بین سازمانی به صورت الکترونیکی...
یکی دیگر از اقدامات شاخص سازمان در سال جاری، راه اندازی سامانه مکاتبات تحت وب در کلیه مناطق و سازمان های تابعه شهرداری کرج بوده که امکان ارجاع نامه ها به صورت سیستمی و حذف کاغذ از مکاتبات ادرای را فراهم کرده است. از آنجایی که بخش عمده ای از فعالیت ها در شهرداری کرج از طریق مکاتبات ارجاع یا پیگیری می شود، مساله نامه های اداری و ساماندهی سیستم مورد استفاده برای آن به شدت مورد توجه بوده است. به این ترتیب با راه اندازی این سامانه فرایند گردش نامه ها و مکاتبات اداری به صورت سیستمی انجام می شود تا فرم کاغذی نامه از دستور کار حذف شود.
 
راه اندازی پورتال پرداخت عوارض خودرو گامی درجهت ارایه خدمات الکترونیکی به شهروندان
به منظور افزایش راندمان کاری، دقت و سرعت عمل در خدمت رسانی به شهروندان، سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو در مجموعه سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرج طراحی و تولید شده است. این نرم افزار امکان ثبت اطلاعات خودروها و صدور فیش جهت پرداخت عوارض در بانک ها را ایجاد کرده است. با مراجعه شهروندان به واحدهای عوارض خودرو مستقر در شهرداری های مناطق، امکان ثبت اطلاعات خودرو، محاسبه مبلغ عوارض خودرو، صدور فیش جهت پرداخت در بانک ها، صدور مفاصا طبق تعرفه سازمان مالیاتی کشور و ثبت فیش های پرداختی وجود خواهد داشت. علاوه بر این با ایجاد دسترسی های مدیریتی در این نرم افزار، قابلیت گزارش گیری از میزان وصول عوارض، مقایسه درآمد به هزینه و نحوه فعالیت کاربران وجود دارد. علاوه براین، قابلیت بومی سازی بنا به شرایط موجود در واحدهای عوارض خودرو دیگر شهرها، به روز رسانی و تحت وب کردن این نرم افزار نیز وجود دارد.این سامانه با توانمندی تیم برنامه نویسی سازمان فاوا و با توجه به شرایط اختصاصی شهرداری و بومی شهر کرج در سال 1393 برای نخستین بار طراحی و تولید شد. پس از طی فاز طراحی، اجرا و توسعه، هم اکنون این نرم افزار در فاز بهره برداری است و بر حسب مورد و نیازهای حوزه بهره بردار، تغییرات لازم در آن ایجاد شده و به صورت مداوم پشتیبانی از آن انجام می گیرد. اقدامات صورت گرفته در 6 ماهه نخست سال جاری، زمینه پرداخت عوارض خودرو از طریق پورتال را فراهم کرده است.  به این ترتیب شهروندان قادر خواهند بود با اطلاعات خودرو خود و مبلغ عوارض مربوط به آن را در سایت مشاهده کرده و از طریق سیستم پرداخت الکترونیکی نسبت به پرداخت عوارض اقدام کنند. از دیگر سو این سامانه با دیگر سامانه های مالی موجود در شهرداری در ارتباط بوده و تسویه عوارض سنوات گذشته، یا مشاهده مبالغ پرداختی نیز از طریق سایت امکان پذیر است.

پروژه نرم افزار حقوقی
 

به منظور حذف رویه های زاید اداری، افزایش امنیت و مدیریت بهتر اطلاعات، نرم افزار جامع حقوقی در مجموعه سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرج، تولید شد. با بررسی های کارشناسی در حوزه های حقوقی، با همکاری اداره حقوقی ستاد مرکز ، طراحی فرایند جمع آوری اطلاعات آغاز شد. با استفاده از این نرم افزار امکان ثبت پرونده ها به تفکیک نوع، امکان هشدار بر اساس اخطاریه های ثبت شده، امکان جست و جوی،اسکن، ثبت و گزارشگیری از پرونده ها وجود خواهد داشت. به این ترتیب با استفاده از این نرم افزار، کلیه اطلاعات مربوط به پرونده های حقوقی از طریق فرم های طراحی شده، درون سیستم ثبت می شود و با دسترسی های مختلفی که ایجاد می شود، امکان مشاهده اطلاعات و بررسی روند دادرسی پرونده ها وجود خواهد داشت.

در حال حاضرنرم افزار در فاز توسعه قرار دارد و  برنامه نویسان با همکاری اداره حقوقی در حال به روز رسانی و ویرایش نرم افزار هستند.


پروژه سامانه 137

سامانه مدیریت شهری به عنوان پلی میان شهرداری و مردم، درصدد پاسخگویی به شهروندان در مورد مشکلات و نیازهای آنان در زمینه های مرتبط با شهرداری است. بنابراین هریک از شهروندان در سطح شهر کرج چنانچه هر نوع مشکل و یا درخواستی در رابطه با فعالیت های شهرداری داشته باشند می توانند به طور شبانه روزی با سه عدد 137 تماس بگیرند. آنچه خدمات این سامانه را متمایز می کند این است که تماس های انجام شده پس از 48 ساعت قابل پیگیری است و چنانچه به آن رسیدگی نشده باشد فرد می تواند علت عدم انجام آن را پیگیری و از جزئیات آن مطلع شود. این خدمت از سال 1385 در مجموعه شهرداری کرج ایجاد شد اما از سال گذشته، این خدمت با همت سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات، به صورت الکترونیکی به شهروندان ارایه میشود. به این ترتیب امکان ثبت الکترونیکی درخواست ها توسط اپراتورها ایجاد شده و پس از ثبت، کد رهگیری از طریق سامانه به شهروندان ارسال می شود. با ایجاد زیرساخت های لازم، ثبت اینترنتی درخواست ها توسط شهروندان نیز امکان پذیر خواهد شد.

 پروژه نرم افزار دبیرخانه، پرسنلی ، حقوق و دستمزد

نرم افزار اتوماسیون اداری شامل زیرسیستم های دبیرخانه، پرسنلی و حقوق و دستمزد است. با استفاده از این نرم افزار گردش مکاتبات سازمان  سامان دهی شده و با حذف کاغذ موجبات صرفه جویی در زمان و بهره وری نیروی انسانی و پیشبرد امور فراهم آورده شده است. امکان ارجاع و پیگیری نامه ها به صورت الکترونیکی، محاسبه حقوق و دستمزد، گزارش کارکرد پرسنل و ثبت اطلاعات کارکنان از طریق این نرم افزار فراهم شده است.

تعداد بازديد اين صفحه: 101344
تعداد بازديد کنندگان سايت: 43673390 تعداد بازديد زيرپورتال: 697589 اين زيرپورتال امروز: 301 سایت در امروز: 18894 اين صفحه امروز: 33
1395/5/30 شنبه
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرج می باشد .